V začetku leta 2022 smo v Turistično informacijski center Haloze dobili sporočilo in klic s strani Marka iz Ljubljanskega geografskega društva s povpraševanjem po obisku Haloz na tematiko kulturne in naravne dediščine Haloz. Sonja je prevzela zanimivo povpraševanje in koordinacijo izvedbe. Ljubljansko geografsko društvo skozi leto organizirano obišče različne konce Slovenije obisk pa je sestavljen z vodenim ogledom znamenitosti in pripravo strokovnega prispevka za objavo v publikaciji Slovenija, ki jo izda založba ZRC. Ekskurzija je bila izvedena oktobra 2022 in skupino geografov je Sonja popeljala na Ptujsko Goro, Park dediščine Cirkulane, spominsko sobo prof. dr. Vladimirja Bračiča, predstavitev Naravnega parka Haloze – Čerinovo, Grad Borl in zaključili smo na Gorci pri Podlehniku. Sledila je priprava strokovnega prispevka skladno z navodili Ljubljanskega geografskega društva pod nazivom »Kulturna in naravna dediščina Haloz«.
Zgoraj omenjenega zapisa Sonja ni dokončala, počakal me je na njenem računalniku in sem ga našel napisanega nekje 75%. Skupaj z recenzentom s strani LGD sem se odločil in zapis dokončal v spomin na enega od zadnjih Sonjinih vodenih izletov po Halozah, ki je bil izveden za geografsko društvo. V teh dnevih je bil prispevek s strani urednika pregledan in potrjen in bo objavljen v publikaciji Slovenija, ki jo izdaja založba ZRC.

Izvleček iz uvodnega dela prispevka:
»Sonja Golc, ekonomistka. Zaposlena v PRJ Halo, podeželsko razvojno jedro, katerega je ustanovila skupaj s soprogom Jernejem Golcem leta 2004. Kot direktorica za turizem pri Halo d.o.o. je vodila TIC Haloze od njenega prihoda iz rodnega Krškega v Haloze leta 2000 pa vse do njene prezgodnje tragične smrti v UKC Maribor, decembra 2022. Prispevek je v spomin na enega od zadnjih Sonjinih vodenih izletov po Halozah za Geografsko društvo Ljubljana dokončal Jernej Golc.«
Celoten prispevek bo objavljen v publikaciji Slovenija v izdaji založbe ZRC.
Njen prispevek temelji na njenih izkušnjah in pridobljenem znanju s področja dela povezanega s turističnimi vodenji v destinaciji Haloze. V letu 2004-2006 je bila Sonja Golc vodja čezmejnega projekta Turistična cona Haloze-Zagorje v katerem so bile med drugim tudi aktivnosti priprave in izvedba usposabljanja za lokalne turistične vodnike.
Sonja je skupaj s projektnimi partnerji in sodelavci pripravila verificiran program usposabljanja za lokalne vodnike po turistični coni Haloze-Zagorje. Program je zajemal strokovni teoretični del in praktični preizkus na terenu. Vodiči so leta 2004, izpit opravljali na gradu Borl ter ostalih izletniških točkah po Halozah in Hrvaškem.
Podelitev potrdil lokalnim turističnim vodnikom je potekala na skupnem čezmejnem dogodku v sklopu projekta, ki je potekal na gradu Borl. Udeležili so se ga župani in načelniki občin iz obeh strani meje, predstavnikih ministrstev iz Slovenije in Hrvaške, turistični delavci, novinarji in drugi.


Sonja se je že pred prihodom v Haloze aktivno ukvarjala s turističnim vodenjem in pripravo programov za usposabljanja turističnih vodnikov.
V mladih letih je želela aktivno izvajati turistična vodenja za potovalne agencije vendar pa se je njena usoda in predvsem srce odločilo drugače in iz dolgih vodenih potovanj po tujini se je odločila za Haloze za kreiranje in ustvarjanje svojega doma, družine in prijateljev. Vse to ji je tudi uspelo. Njen cilj je bil, da potovanja v njene željene destinacije uresničuje drugače ne kot turistični vodič ampak kot obiskovalec skupaj z možem in družino.
Njen načrt je bil, da bi po praznovanju Abrahama vsako leto realizira delček potovalnega načrta. Prepričan sem, da kljub temu, da so te po ne tvoji volji predčasno poslali v onostranstvo, vsak trenutek uresničuješ svoj potovalni načrt in se giblješ in obiskuješ željene destinacije.
Meni pa na tem delu črte preostane, da se vsak večer potopim v spanec sanj in sledim tvojim potovanjem in raziskovanjem imaginarnega sveta v katerem ni prostora za vojne, nesreče, katastrofe, bolezni, hinavščine, žalosti ampak je zgolj sreča, ljubezen in medsebojno zaupanje.